Odkiaľ vlastne pochádzajú chilli papričky?

Pred rokmi, keď som sa prvýkrát dozvedel, že chilli papričky nepochádzajú z Ázie, bol som dosť prekvapený. Bol som presvedčený, že tak zásadné korenie pre indickú kuchyňu, istotne pochádza práve z Indie. Odkiaľ sú vlastne chilli papričky?

Chilli sa spolu so zemiakmi, paradajkami, čokoládou či arašidmi, dostali k nám z nového sveta - Ameriky. Boli jedným z mnohých nových chutí a jedál, ktoré sa zakomponovali do starých tradičných jedál po celom svete. Každopádne chilli papričky - to bolo niečo zvláštne pre ich pálivú chuť. V rokoch okolo 1500, keď lode vyplávali z Európy do celého sveta s cieľom získať zlato a bohatstvo, bola tzv. doba objavovania a expanzie po celom svete.

V skutočnosti, obchod s korením prekvital najmä s čiernym korením už stovky rokov predtým, ako lode spojili nový svet so starým. Chilli teda vstúpilo do tohto existujúceho obchodu, a rozšírilo sa na všetky kontinenty do Afriky, Európy či Ázie.

Dôkazy poukazujú, že chilli sa prvýkrát dostalo do Indonézie v 16. storočí, do Indie a do Číny približne v rovnakom čase.

Hlavné obchodné cesty Portugalska (modré) a Španielska (biele) v 16. storočí (zdroj: Wikipedia) sú zobrazené na úvodnom obrázku.

Čili papričky boli rýchlo prijaté a integrované do miestnych kuchýň ako unikátne korenie. Majú výhody oproti ostatným koreninám, nakoľko je to kvitnúce ovocie, ktoré produkuje dostatok korenia, jeho semená sú odolné a ľahko sa prepravujú na veľké vzdialenosti, a keď sú sušené sú ľahké, ale udržujú si chuť a pálivosť. Tiež sa dokážu prispôsobiť pestovaniu v širokej škále podnebí. Tieto faktory rozhodne zohrali úlohu v tom, prečo bolo čili integrované aj do európskych kuchýň a kultúry.

Európania, ľudia, ktorí boli zodpovední za objavenie a dovezenie chilli papriky, už aj pomaly zabudli na ich pôvod. Jeden z pôvodných druhov chili sa nazýva Frutuscens Chinense, tento druh bol pomenovaný takto, pretože botanici si mysleli, že chilli papričky pochádzajú z Číny. Iní Európania predpokladali (niektorí aj dodnes, ako som predpokladal napr. aj ja), že pôvod majú z Indie, pretože ich kuchyňa je silne pikantná.

Ale história je jasná - chili papričky pochádzajú z Južnej Ameriky, rýchlo sa rozšírili po celom svete, pričom boli prijaté a integrované rozmanitými kultúrami. Môžeme skonštatovať, že čili papričky zmenili kultúru stravovania po celom svete, niekde menej, ale v mnohých krajinách výrazne. Využívanie chilli papričiek v Európe je snáď najvýraznejšie v španielskej či maďarskej kuchyni.