Niečo o pálivosti čili papričiek

Scoville stupnica bola prvý krát zostavená v roku 1912 (Wilbur Scoville) s cieľom stanoviť a porovnať pálivosť čili papričiek. Pôvodne bola pálivosť stanovená riedením vody s paprikovým extraktom. Stupeň riedenia, ktorý už neobsahoval pálivý kapsaicín bol zaevidovaný do Scovilleho stupnice v scovilleho jednotkách SHU. Extrakt z Jalapeno papričiek bol riedený viac ako 8000 krát, až kým nebola citeľná pálivosť - na porovnanie kvapka extraktu najpálivejšej chilli papričky na svete (Carolina Reaper) bola riedená viac ako 2 milión krát. Jedlo, ktoré obsahuje aspoň 500-1000 SHU, sa považuje už za pálivé. Tak napríklad sprej, ktorý používa polícia má obsah kapsaicínu viac ako 5 mil. SHU, ale čistý kapsaicín dosahuje hodnoty až 15-16 mil. SHU. Táto chemická látka je vysoko stabilná a odolná procesu varenia, v jedle aj po tepelnom spracovaní ostáva nemenná. V novodobej histórii sa dnes už na stanovenie obsahu kapsaicínu používa moderná laboratórna technika - chromatografia.
Keď sa kapsaicín dostane do úst, mozog dostane podobný nervový signál, ako v prípade keď máme v ústach horúce jedlo. Organizmus odpovedá uvoľňovaním endorfínu (hormón šťastia), ktorý zodpovedá za pocit pálivej chuti a miernej bolesti. Pre mnoho ľudí je pálivé jedlo doslova pôžitkom, kto nemá "tréning" v tomto smere cíti skôr pálivú bolesť.
čili papričky.  

scoville CSM new 2019 smalljpg
Viete že, ... ?
Ak konzumujeme príliš pálivé jedlo, na zmiernenie pálivosti je pohár mlieka lepšia voľba ako voda, nakoľko je kapsaicín nerozpustný vo vode (nie ako v tukoch). Áno, a teraz vďačná téma - zmierniť pálivosť môžeme tiež požitím alkoholu, ktorý síce môže uhasiť pálivosť jednu, ale pri nadmernom požití môže spustiť pálivosť (a nie len pálivosť) "iného typu". Pre zaujímavosť, vtáky nie sú citlivé na kapsaicín, napr. papagáje obľubujú chilli papričky a ich semiačka, nepociťujú žiadnu pálivosť.